3.5.7 Zaměstnávání osob dle koordinačních nařízení Evropské unie
Ing. Antonín Daněk
Pokud takto zaměstnaná osoba ukončí zaměstnání, odejme jí zaměstnavatel průkaz pojištěnce (kromě prokazatelných případů, kdy u takové osoby nadále trvá jiné zaměstnání) a odevzdá jej příslušné zdravotní pojišťovně. Pokud zaměstnavatel nemá možnost průkaz odebrat, jelikož osoba průkaz ztratila nebo se k zaměstnavateli vůbec nedostavila, sdělí zaměstnavatel tuto skutečnost zdravotní pojišťovně. Odebráním průkazu se zajišťuje ochrana poskytovatelů hrazených služeb (lékařů) před jeho zneužitím, kdy zdravotní pojišťovna neuhradí péči za osobu, která není jejím pojištěncem.
Výdělečná činnost ve více zemích
Má-li zaměstnavatel se sídlem nebo trvalým pobytem na území ČR v úmyslu zaměstnávat zaměstnance – občany ze zemí Evropské unie, případně z Norska, Islandu, Lichtenštejnska nebo ze Švýcarska, tedy ve smyslu výše uvedených koordinačních nařízení Evropské unie, musí nejprve zjistit, zda tento zaměstnanec nemá současně další příjmy ze zaměstnání v jiné zemi (zemích). V případě, že další příjmy vykazuje (většinou se jedná o stát, kde má tato osoba trvalé bydliště), musí tento zaměstnanec v rámci možností co nejdříve předložit zaměstnavateli potvrzený přenositelný dokument A 1, deklarující skutečnost, že zaměstnanec nadále podléhá právním předpisům (všem systémům sociálního zabezpečení) příslušného státu, tedy včetně zdravotního pojištění. Zjednodušeně řečeno, zaměstnává-li český zaměstnavatel občana Slovenska s trvalým pobytem na území Slovenska a tento zaměstnanec českému zaměstnavateli předloží například přenositelný dokument A 1, vystavený slovenskou stranou, podléhá slovenský zaměstnanec na základě této skutečnosti zdravotnímu pojištění na Slovensku. Za této situace odvádí český zaměstnavatel pojistné slovenské zdravotní pojišťovně podle slovenských právních předpisů a ve slovenské měně.
Pro styk se zahraniční zdravotní pojišťovnou bude zaměstnavatel používat především tyto formuláře (případně jejich modifikaci):
Přihláška zaměstnavatele
Tiskopis slouží k registraci zaměstnavatele na celé období, během kterého bude zaměstnávat alespoň jednoho zaměstnance pojištěného u zahraniční zdravotní pojišťovny. Vyplněný tiskopis, opatřený datem, razítkem a podpisem, se zasílá na příslušnou (kontaktní) pobočku této zdravotní pojišťovny, přílohou je doklad o právní subjektivitě, na jehož základě zaměstnavatel vykonává svoji činnost (výpis z Obchodního rejstříku, živnostenský list, koncesní listina, licence apod.). Kopie tohoto tiskopisu bude kontaktní pobočkou zaměstnavateli vrácena s uvedením identifikačního čísla zaměstnavatele – plátce pojistného, které bude zaměstnavatel uvádět jako variabilní symbol při poukazování plateb pojistného. Současně bude zaměstnavateli kontaktní pobočkou sděleno i číslo příjmového účtu, na který bude zasílat platby…