3.5.3 Plátci pojistného na zdravotní pojištění
Ing. Antonín Daněk
- stát,
- zaměstnavatelé,
- OSVČ,
- pojištěnci uvedení v § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., za které se považují osoby s trvalým pobytem na území ČR nespadající do výše uvedených kategorií, kdy současně za ně neplatí pojistné stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc (osoby bez zdanitelných příjmů).
Stát
Stát je prostřednictvím státního rozpočtu České republiky plátcem pojistného za:
1. Nezaopatřené děti
Nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 117/1995 Sb.). Za nezaopatřené dítě se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26 let věku, jestliže:
- se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až § 15 zákona č. 117/1995 Sb.), nebo
- se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
- z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Jako nezaopatřené dítě, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, se osoba považuje po uvedené období a při splnění následujících podmínek:
Skončení povinné školní docházky
Pokračuje-li dítě ihned po prázdninách ve studiu na střední nebo odborné škole nebo po skončení povinné školní docházky nepokračuje ve studiu, ale v době tzv. posledních prázdnin nezačalo vykonávat výdělečnou činnost a ani nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, považuje se období těchto prázdnin za povinnou školní docházku. S účinností od 1. 1. 2005 došlo v případě skončení povinné školní docházky ke změně za situace, kdy dítě začalo během tzv. posledních prázdnin (na které již nenavazuje další studium) vykonávat výdělečnou činnost nebo mělo nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Podle dřívější právní úpravy byla nezaopatřenost tohoto dítěte ukončena dnem, kdy začalo v průběhu prázdnin vykonávat výdělečnou činnost nebo mělo nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání. Podle stávající právní úpravy se na tyto poslední prázdniny vztahuje stejný režim jako na tzv. poslední prázdniny po skončení střední školy, zakotvený v ustanovení § 13 odst. 3 písm. a) až c) zákona č. 117/1995 Sb.
Studium na středních školách
Za studium na středních školách se považuje například studium na gymnáziu, konzervatoři, střední odborné škole, vyšší odborné škole, středním odborném učilišti.
Zahájení studia:
Ukončení studia v jeho průběhu:
-
do dne ukončení studia při ukončení studia v průběhu roku,
-
do 31. 8. příslušného kalendářního roku při ukončení studia 30. 6. absolvováním příslušného ročníku.
Řádné ukončení studia – pokračuje bez přerušení v přípravě na budoucí povolání:
Řádné ukončení studia – nepokračuje v přípravě na budoucí povolání:
-
je-li zkouška konána v květnu nebo červnu, pak doba od úspěšného vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky nebo absolutoria do 30. 6. příslušného kalendářního roku a
-
období bezprostředně navazujících školních prázdnin za předpokladu, že nejsou splněny podmínky v bodě A (viz dále).
Ukončení studia mimo řádný termín (závěrečná zkouška, absolutorium například v září):
-
do 31. 8. příslušného kalendářního roku za předpokladu, že nejsou splněny podmínky v bodě A (viz dále),
-
jestliže dítě bezprostředně pokračuje v dalším studiu, je nezaopatřeným dítětem od ukončení studia na střední škole do dne, kdy se stane studentem jiné střední školy nebo vysoké školy.
Za studium na střední škole se naopak nepovažuje dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na střední škole, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné podle § 10 zákona č. 117/1995 Sb. nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Studium na vysokých školách
Jedná se o studium v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu bez ohledu na formu studia.
Zahájení studia:
Ukončení studia v jeho průběhu:
Řádné ukončení studia – pokračuje bez přerušení v přípravě na budoucí povolání:
-
doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, nejdéle však doba 3 kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole.
Řádné ukončení studia – nepokračuje v přípravě na budoucí povolání:
-
kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium, a
-
kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud nevykonává po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost a nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Ukončení studia mimo řádný termín (státní zkouška například v září):
-
kalendářní měsíc, v němž dítě vykonalo stanovenou zkoušku,
-
kalendářní měsíc následující po tomto kalendářním měsíci, pokud dítě nevykonává po celý měsíc výdělečnou činnost ani nemá po celý tento kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
-
bude-li dítě dále bezprostředně pokračovat v dalším studiu na vysoké škole, je nezaopatřeným dítětem po dobu od ukončení studia (vykonání zkoušky) do dne, kdy se stane studentem téže nebo jiné vysoké školy, nejdéle však po dobu 3 kalendářních měsíců po ukončení školy.
Bod A:
V období „posledních prázdnin” nelze dítě považovat za nezaopatřené, jestliže:
-
vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10 zákona č. 117/1995 Sb., včetně činnosti vykonávané v zahraničí za účelem dosažení příjmu,
-
mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
-
obě výše uvedené skutečnosti na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc.
Dítě soustavně se připravující na budoucí povolání se považuje za nezaopatřené nejdéle do 26. roku věku.
Doba přerušení studia na střední nebo vysoké škole není považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání, to znamená, že tato osoba nebude v době přerušení studia nezaopatřeným dítětem a po tuto dobu nebude za ni plátcem pojistného stát.
Pokud dojde u dítěte k přerušení studia na střední nebo vysoké škole z důvodu nemoci nebo pro úraz a dítě nebo jeho zákonný zástupce předloží zdravotní pojišťovně potvrzení ošetřujícího lékaře, že v průběhu této nemoci nebo léčení úrazu nemůže studovat, může být provedeno zařazení mezi nezaopatřené děti, za které platí pojistné stát. Novým potvrzením ošetřujícího lékaře je pak nutno doložit, dokdy nemoc nebo léčení úrazu znemožňovaly studium, a pouze do tohoto data je dítě považováno za nezaopatřené.
Při studiu v zahraničí student dokládá zdravotní pojišťovně rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR o tom, že uznává studium na příslušné škole v cizině za postavené na roveň studia na střední nebo vysoké škole v ČR. Současně dokládá datum zahájení a ukončení studia. Dobu trvání studia je také možné prokázat předložením originálu nebo úředně ověřené kopie rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydaného po ukončení studia pro účely důchodového pojištění, v němž je datum zahájení a ukončení studia uvedeno.
Z hlediska zařazení mezi osoby, za které platí pojistné stát, má student povinnost oznamovat následující skutečnosti:
-
zahájení (ukončení) středoškolského, vysokoškolského studia (učení), pokud tak neučiní škola. Ačkoliv existují dohody mezi školami a zdravotními pojišťovnami, má podle zákona oznamovací povinnost student, který by se měl ve svém vlastním zájmu přesvědčit o tom, zda jeho škola oznámení provedla;
-
pokud zápis do 1. ročníku vysoké školy proběhne až v říjnu nebo v listopadu, pak do 8 dnů ode dne, kdy se o této skutečnosti dozvěděl. Příslušným dokladem je rozhodnutí o přijetí ke studiu a potvrzení o datu zápisu (tato povinnost není zákonem výslovně stanovena);
-
přerušení studia a opětovné zahájení studia na střední nebo vysoké škole;
-
zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti. Změny v souvislosti se zaměstnáním studenta provádí zaměstnavatel.
2. Poživatele…