dnes je 15.1.2025

Input:

Pohledávky

27.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pohledávky

Jaroslava Svobodová

Pojem

Pohledávka je právo věřitele žádat určité plnění (například peníze, věci nebo služby) na dlužníkovi. Povinnost dlužníka k plnění se nazývá dluh (závazek).

Pohledávky vznikají zejména z titulu plnění jednoho účastníka vůči druhému účastníku vyplývajícího ze smluvního vztahu, přičemž smluvní vztah nemusí být vždy písemný (např. kupní smlouva je uzavřena ústně, tj. smluvní vztah uzavřen zaplacením zboží v hotovosti k okamžiku jeho převzetí od prodejce).

Mateřské škole může vzniknout pohledávka za rodiči ve výši příspěvku za pobyt dítěte. Zdravotnickému zařízení vzniká pohledávka za zdravotní pojišťovnou za provedené a vyúčtované zdravotní výkony. Provozu závodního stravování v jedné příspěvkové organizaci vzniká pohledávka za stravu dodanou jiné smluvní příspěvkové organizaci.

Pohledávka může vzniknout na základě jednostranného právního úkonu, např. vyměření daně nebo správního poplatku, nebo z důvodu protiprávního jednání, např. vyměřením pokuty (tyto druhy pohledávek se v praxi příspěvkových organizací téměř nevyskytují).

V případech, kdy má příspěvková organizace působnost platebního orgánu a dle příslušných právních předpisů je oprávněna k výkonu státní kontroly, může jí vzniknout pohledávka za příjemcem veřejných prostředků (dotací). Pohledávka může vzniknout např. z důvodu nečerpaných prostředků, kdy příjemce je povinen tyto prostředky vrátit zpět na účet poskytovatele.

Pro splatnost pohledávky je rozhodný okamžik jejího vzniku a současně také okamžik, který sjednal věřitel s dlužníkem a k němuž má být ze strany dlužníka vůči věřiteli plněno. Pohledávka se stává tzv. "dospělou“, tj. dospěla k okamžiku splatnosti. Věřitel s dlužníkem obvykle také sjednává způsob splacení pohledávky:

  • v hotovosti do pokladny věřitele,

  • bezhotovostním převodem na účet věřitele,

  • věcným plněním (dlužník plní věřiteli vydáním věci nebo provedením služby v jeho prospěch).

Lhůtou splatnosti se rozumí doba od okamžiku vzniku pohledávky do okamžiku povinnosti dlužníka splatit pohledávku věřiteli.

Uplatnění nároku věřitele na plnění dlužníkem

Pohledávku v některých případech nelze uplatňovat, neboť vůbec nevznikla. Podle zvláštních právních předpisů v některých případech na plnění ze strany poskytovatele nevzniká u příjemce právní nárok.

Například v případě uplatnění nároku na dotaci formou žádosti [viz např. § 14 odst. 1 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla)], ve znění pozdějších předpisů, pokud právní předpisy nestanovují jinak.

Obdobně v případě daru (viz § 37, § 628 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, platný do 31. 12. 2013 včetně; právní pojem darování upravuje od 1. 1. 2014 ustanovení § 2055 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ“). Dar nelze na dárci vymáhat. Jedná se o jednostranný projev svobodné vůle dárce poskytnout dar obdarovanému. Aby se jednalo o dar, platí, že obdarovaný vůči dárci neposkytuje žádná protiplnění, a to ani finanční, ani věcná. Ústní nebo písemné poděkování obdarovaného dárci se nepovažuje za poskytnutí protiplnění.

Za darování se podle NOZ nepovažuje tzv. společenská úsluha, je-li z chování stran zřejmé, že se nechtějí smluvně vázat. Společenskou úsluhu nelze vymáhat, proto u jejího poskytovatele nevzniká dluh a u příjemce nevzniká pohledávka za touto úsluhou, a to ani tehdy, pokud byla přislíbena.

Právní úprava:

  • Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů

  • Vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů

  • České účetní standardy pro některé vybrané účetní jednotky, které vedou účetnictví podle vyhlášky č. 410/2009 Sb. č. 701 až č. 710 (dále jen ČÚS)

Základní účetní postupy

Pohledávky v účetnictví mohou představovat budoucí příjem. Příjem nastává k okamžiku inkasa pohledávky, tj. přijetí úhrady věřitelem od dlužníka (plnění dluhu dlužníkem vůči věřiteli). Proto jsou pohledávky řazeny do kategorie aktiv, tj. jako součást majetku příspěvkové organizace.

V ustanovení § 19 odst. 8 ZoÚ se majetek včetně pohledávek člení na dlouhodobý a krátkodobý.

Dlouhodobé pohledávky jsou pohledávky, jejichž sjednaná doba splatnosti při vzniku účetního případu je delší než jeden rok. Účtuje se o nich s pomocí účtové skupiny 46 – Dlouhodobé pohledávky.

Pokud je sjednaná doba splatnosti pohledávek rovna 12 měsícům nebo době kratší než 12 měsíců ode dne vzniku účetního případu, jedná se o pohledávky krátkodobé. Účtuje se o nich s pomocí účtové skupiny 31 – Krátkodobé pohledávky. V případě aktivních účtů nebo účtů s aktivním zůstatkem též na účtových skupinách 33 – Zúčtování se zaměstnanci a institucemi, 34 – Zúčtování daní, dotací a ostatní zúčtování, 35 – Pohledávky a závazky ze správy daní, 36 – Pohledávky a závazky z ručení a finančních operací, 37 – Jiné krátkodobé pohledávky a závazky.

Pokud v průběhu trvání původně sjednané doby splatnosti pohledávky v délce do 12 měsíců (včetně) dojde mezi smluvními stranami k dohodě o prodloužení doby splatnosti na dobu delší než 1 rok, příspěvkové organizace pohledávku mezi dlouhodobé nepřeřazují. Rozhodující je záměr účetní jednotky při vzniku pohledávky (tj. k okamžiku stanovení délky splatnosti pohledávky). Obdobně to platí pro případy, kdy dlužník vůči věřiteli splatí dlouhodobou pohledávku ve lhůtě kratší než 1 rok. Ani v takovém případě nepřeúčtovává příspěvková organizace pohledávku z účtové třídy 4 na účtovou třídu 3.

Oceňování pohledávek v účetnictví

Pohledávky se oceňují [viz § 24, § 25 odst. 1 písm. g) ZoÚ ]:

  • k okamžiku jejich vzniku,

a) jmenovitou hodnotou,

b) při nabytí za úplatu, tj. při odkupu pohledávky nebo vkladem, pořizovací cenou, za niž byla pohledávka nabyta [podle § 25 odst. 5 písm. a) ZoÚ se pořizovací cenou rozumí cena, za kterou byl majetek pořízen, a náklady s jeho pořízením související],

  • k okamžiku, k němuž je sestavována účetní závěrka.

Pohledávky znějící na cizí měnu se pro účely účetnictví oceňují směnným kurzem příslušné měny přepočtením na měnu českou. Hodnota v cizí měně v účetních záznamech se současně zaznamená vhodným způsobem (viz § 4 odst. 12 ZoÚ). Při přepočtu cizí měny na měnu českou se použije směnný kurz vyhlášený Českou národní bankou (ČNB). V případech jmenovaných v § 24 odst. 6 a 7 ZoÚ může příspěvková organizace použít i jiný kurz než kurz vyhlašovaný ČNB.

Vykazování pohledávek k rozvahovému dni

Příspěvkové organizace vykazují stavy pohledávek v rozvaze v položkách:

Dlouhodobé pohledávky    
1.  Poskytnuté návratné finanční výpomoci dlouhodobé   462  
2.  Dlouhodobé pohledávky z postoupených úvěrů   464  
3.  Dlouhodobé poskytnuté zálohy   465  
4.  Dlouhodobé pohledávky z ručení   466  
5.  Ostatní dlouhodobé pohledávky   469  
6.  Dlouhodobé poskytnuté zálohy na transfery   471  
7.  Dlouhodobé zprostředkování transferů   475  


Krátkodobé pohledávky    
1.  Odběratelé   311  
2.  Směnky k inkasu   312  
3.  Pohledávky za eskontované cenné papíry   313  
4.  Krátkodobé poskytnuté zálohy   314  
5.  Jiné pohledávky z hlavní činnosti   315  
6.  Poskytnuté návratné finanční výpomoci krátkodobé   316  
7.  Krátkodobé pohledávky z postoupených úvěrů   317  
8.  Pohledávky z přerozdělovaných daní   319  
9.  Pohledávky za zaměstnanci   335  
10.  Sociální zabezpečení   336  
11.  Zdravotní pojištění   337  
12.  Důchodové spoření   338  
13.  Daň z příjmů   341  
14.  Ostatní daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění   342  
15.  Daň z přidané hodnoty   343  
16.  Pohledávky za osobami mimo vybrané vládní instituce   344  
17.  Pohledávky za vybranými ústředními vládními institucemi   346  
18.  Pohledávky za vybranými místními vládními institucemi   348  
19.  Pohledávky ze správy daní   352  
20.  Zúčtování z přerozdělování daní   355  
21.  Pohledávky z exekuce a ostatního nakládání s cizím majetkem   356  
22.  Ostatní pohledávky ze správy daní   358  
23.  Krátkodobé pohledávky z ručení   361  
24.  Pevné termínové operace a opce   363  
25.  Pohledávky z finančního zajištění   365  
26. Pohledávky z vydaných dluhopisů   367 
27. Pohledávky z neukončených finančních operací 369
28.  Krátkodobé poskytnuté zálohy na transfery   373  
29.  Krátkodobé zprostředkování transferů   375  
30.  Náklady příštích období   381  
31.  Příjmy příštích období   385  
32.  Dohadné účty aktivní   388  

Inventarizace pohledávek

Podle § 6 odst. 3 ZoÚ jsou příspěvkové organizace povinny inventarizovat majetek (tj. vlastní, majetek zřizovatele s právem hospodaření v příspěvkové organizaci, zapůjčený, pronajatý, přijatý do úschovy apod.), pohledávky nevyjímaje. Pokud příspěvková organizace neprovede inventarizaci majetku a závazků se stavem ke dni, k němuž je sestavována řádná, případně mimořádná účetní závěrka, může být její účetnictví prohlášeno za neprůkazné. Příspěvková organizace neprokázala porovnáním stavů v účetnictví se stavy ve skutečnosti prostřednictvím inventur fyzických nebo dokladových, že vykazované položky v rozvaze a v knize podrozvahových účtů jsou zobrazeny ve správném peněžním vyjádření.

Inventura pohledávek se provádí na základě příslušných účetních dokladů (průkazných účetních záznamů), z nichž je patrná výše ocenění, okamžik vzniku, okamžik splatnosti, právní povaha pohledávky a smluvní strany, tj. věřitel a dlužník (tzv. dokladová inventura). Skutečně zjištěné stavy dokladovou inventurou příspěvkové organizace zaznamenají v inventurním soupise a porovnají skutečně zjištěné stavy se stavy v účetnictví. Příslušná inventarizační komise písemně vyjádří, zda stav pohledávek v účetnictví souhlasí se stavem zjištěným dokladovou inventurou. Pokud byly zjištěny inventarizační rozdíly, je nutné proúčtovat rozdíly v účetnictví tak, aby stavy pohledávek v účetnictví souhlasily se skutečnými stavy.

Nejčastější příčiny zjištěných rozdílů, například:

  • některá pohledávka nebyla omylem v účetnictví zaúčtována,

  • pohledávka byla v účetnictví chybně oceněna,

  • pohledávka byla nesprávně zaúčtována v účetnictví dvakrát.

Schéma



Podmíněné pohledávky

Příspěvkové organizace jsou v případech uvedených v § 53 vyhlášky č. 410/2009 Sb., povinny vykazovat v knize podrozvahových účtů (příloha č. 5 vyhlášky č. 410/2009 Sb.) též podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou a další podmíněné pohledávky.

Jedná se zejména o položky:

     
91–Krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů a krátkodobé podmíněné závazky z transferů
911–Krátkodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů
913–Krátkodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů
915–Ostatní krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů
92–Podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou
921–Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu úplatného užívání majetku jinou osobou
922–Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu úplatného užívání majetku jinou osobou
923–Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce
924–Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce
925–Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů
926–Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů
93 a 94–Další podmíněné pohledávky
931–Krátkodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku
932–Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku
933–Krátkodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv
934–Dlouhodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv
939–Krátkodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní
941–Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní
942–Krátkodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům
943–Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům
944–Krátkodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění
Nahrávám...
Nahrávám...