dnes je 21.11.2024

Input:

Osobní ochranné pracovní prostředky

27.5.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.8.1 Osobní ochranné pracovní prostředky

Jaroslava Pfeilerová

Pokud není možné, aby zaměstnavatel ochránil zaměstnance před souvisejícími riziky (např. popálením rukou, poškozením zraku, mechanickým poškozením apod.) změnou nebo úpravou organizace práce (např. vyšším stupněm automatizace či robotizace pracovišť), musí zajistit ochranu zaměstnanců individuálním způsobem. Ve většině případů se individuální ochranou zaměstnanců rozumí – poskytnutí osobních ochranných prostředků (OOPP).

Ochranné oděvy a obuv

OOPP nejsou běžné oděvy a obuv nebo vybavení používané např. při sportu, sebeobraně apod., neboť tyto oděvy a obuv zaměstnance nechrání a nejsou uzpůsobeny pro prostředí, kde podléhají mimořádnému opotřebení a znečištění.

Požadavky na OOPP

Ochranné prostředky musejí zajistit zaměstnancům individuální ochranu před riziky, nesmějí ohrožovat jejich zdraví, nesmějí bránit při výkonu práce a musejí splňovat požadavky stanovené nařízením vlády č. 21/2003 Sb. OOPP, které zaměstnavatel zaměstnancům poskytuje, také musejí odpovídat pracovnímu prostředí, fyziognomii zaměstnance a nesmějí pro zaměstnance představovat další riziko. Na kvalitě OOPP by zaměstnavatel neměl šetřit a měl by brát v úvahu jejich trvanlivost, odolnost a intenzitu používání v daném pracovním prostředí

Příklad – OOPP přizpůsobené fyzickým předpokladům zaměstnanců

Příklad
Zaměstnavatel poskytoval zaměstnancům ochranné rukavice a gumovou obuv, které musel přizpůsobit velikosti rukou a nohou zaměstnanců. V případě, že by velikost OOPP neodpovídala velikosti zaměstnance, mohla by způsobovat spíše riziko (např. nebezpečí úrazu při práci v nepřiměřeně velkých gumácích).

Příklad – OOPP nesmí způsobovat další riziko

Příklad
Zaměstnavatel přidělil zaměstnanci ochranné pracovní brýle, které se zamlžují. Tato pomůcka sice chrání proti mechanickému poškození očí, ale může způsobit, že zaměstnanec bude špatně vidět a při výkonu práce si způsobí poranění. Problém může nastat také v případech, kdy zaměstnanec musí při výkonu práce používat ochranu očí i ochranu hlavy. Např. ochranná přilba se překrývá s brýlemi a ochranný účinek OOPP se vzájemně ruší.

Příklad – OOPP musí odpovídat pracovnímu prostředí

Příklad
Zaměstnavatel poskytoval OOPP zaměstnancům, kteří vykonávali různý druh práce na různých pracovištích. To znamená, že zaměstnancům v kuchyni poskytl jiné OOPP než pracovníkům v kotelně nebo svářečům. Zaměstnavatel přizpůsobil OOPP podmínkám, za kterých je práce konkrétních zaměstnanců vykonávána.

Bezplatné poskytnutí OOPP

V prostředí, ve kterém oděv a obuv při práci podléhají mimořádnému opotřebení nebo znečištění, je zaměstnavatel povinen zaměstnancům tyto ochranné prostředky bezplatně poskytnout. Každý OOPP by měl být určen pro osobní užívání jednoho zaměstnance. Použití jednoho OOPP pro více zaměstnanců lze povolit pouze v případě, že nehrozí onemocnění přenosnými chorobami. OOPP je majetkem zaměstnavatele, který jej předem stanoveným způsobem vydává (zapůjčuje) zaměstnancům do trvalého užívání nebo jen na předem stanovenou dobu pro výkon konkrétní práce. Při přebírání OOPP musí být zaměstnanec upozorněn, že pomůcky nesmí odnášet domů a používat je pro svou osobní potřebu. Pro jejich ukládání musí být v organizaci určen prostor, např. šatna, skříňka apod. Nové pracovní oděvy a obuv jsou poskytovány až po skončení užitné doby dříve poskytnutých OOPP. Opotřebované a neopravitelné oděvy a obuv zaměstnanec vrací zaměstnavateli.

Příklad – používání jedné OOPP více zaměstnanci

Příklad
Dva zaměstnanci museli ve dvou po sobě následujících směnách používat jednu gumovou obuv. Tento postup není ideální, ale právní předpisy (§ 3 odst. 3 nařízení vlády č. 495/2001 Sb.) nevylučují používání OOPP více zaměstnanci. Zaměstnavatel však musel zajistit desinfekci této obuvi např. účinným mechanickým rozprašovačem do obuvi po každém použití.

Příklad – respektování zdravotního stavu zaměstnance

Příklad
Zaměstnanec pracoval v prostředí, kde jeho obuv podléhala mimořádnému opotřebení. Z toho důvodu mu byl zaměstnavatel povinen bezplatně zajistit ochrannou pracovní obuv. Zaměstnanec však měl ortopedické problémy a běžná ochranná obuv mu nevyhovovala. Dohodl se proto se zaměstnavatelem, že mu bude za úhradu ve výši rozdílu mezi hodnotou nároku na pracovní obuv stanoveného ve vnitřní směrnici a hodnotou speciální ortopedické obuvi poskytnuta vyhovující obuv. Předmětný rozdíl byl vyčíslen na 1 000 Kč. Na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem byla úhrada provedena srážkou ze mzdy.

Vnitřní předpis

Přesný postup, jak má zaměstnavatel sestavit seznam pro poskytování OOPP, není stanoven žádným právním předpisem. Zpravidla zaměstnavatel vlastní seznam vydá formou vnitřního předpisu (nebo přílohy k vnitřnímu předpisu).

Jako pomůcka při správné volbě OOPP u jednotlivých zaměstnanců slouží nařízení vlády č. 495/2001 Sb.:

  • V příloze č. 1 tohoto nařízení vlády je uvedena tabulka „hodnocení rizik“. Podle tohoto přehledu zaměstnavatel u každého zaměstnance označí části těla, které jsou při výkonu práce ohroženy určitým rizikem (hlava, ruce, oči apod.), a pak vymezí druh rizika (např. chlad, horko, oheň, chemické látky, plísně apod.).

  • Podle přílohy č. 2 nařízení vlády č. 495/2001 Sb. zaměstnavatel vybere příslušnou pomůcku (např. na ochranu očí brýle, na ochranu rukou rukavice apod.).

  • Podle přílohy č. 3 nařízení vlády č. 495/2001 Sb., jež obsahuje „přehled prací a činností, které vyžadují poskytnutí OOPP“, zaměstnavatel vypracuje seznam zaměstnanců, kterým budou OOPP poskytnuty.

Příklad – příloha k vnitřní směrnici

Příklad
Zaměstnavatel může vlastní seznam vypracovat způsobem, který mu nejlépe vyhovuje. Nejčastěji se můžeme setkat s tabulkovým uspořádáním OOPP podle jednotlivých pracovišť, druhu vykonávané práce, nebezpečí, druhu OOPP a lhůtách jejich použití. Tabulka je doplněna seznamem zaměstnanců.

Pracoviště  Pracovní pozice  Nebezpečí  Druh OOPP  Počet kusů  Orientační lhůta pro výměnu 
závodní kuchyně  pomocná síla  mimořádné znečištění těla a nohou 
  • nepromokavá zástěra

  • pracovní plášť bílý bavlněný

  • pracovní boty lehké s protiskluzovou podešví

 
1

3

6 měsíců

6 měsíců

12 měsíců 
závodní kuchyně  kuchařka  mimořádné znečištění těla a nohou 
  • pracovní šatová zástěra bílá

  • pracovní boty lehké s protiskluzovou podešví

  • ochranný šátek na hlavu

 
3

1

6 měsíců

12 měsíců

12 měsíců 
kancelářské prostory  uklízečka  mimořádné znečištění rukou a těla 
  • pracovní šatová zástěra barevná

  • gumové rukavice

 
2

12 měsíců

Nahrávám...
Nahrávám...