Vzor "OBALU – TITULNÍHO LISTU" uveden pod názvem Vzor formálních náležitostí
NahoruZÁSADY PRO ČASOVÉ ROZLIŠOVÁNÍ NÁKLADŮ A VÝNOSŮ
Název účetní jednotky:
Označení: ...................... Číslo: ......................................
Zpracoval: ...................... Kontroloval: ......................................
Platnost: ...................... Závaznost: ......................................
Datum vydání: ...................... Vydává: ......................................
Nahrazuje: ...................... Doplňuje: ......................................
Počet stran: ...................... Přílohy: ......................................
NahoruČl. 1
Ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o účetnictví") vymezuje účetním jednotkám povinnost účtovat podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví (tj. o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků včetně dluhů a jiných pasiv, dále o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření – viz § 2 ZoÚ), do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí (dále jen "účetní období"); není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. V účetním období účetní jednotky účtují o uvedených skutečnostech v souladu s účetními metodami (§ 4 odst. 8 ZoÚ); přitom o veškerých nákladech a výnosech účtují bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí. Účetním obdobím je nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců (shoduje se s kalendářním rokem). Ekonomické děje (jevy) se zachycují (vykazují) v období, jehož se věcně týkají, a nikoliv v období, kdy byly vydány nebo přijaty peněžní prostředky. K dodržování této zásady (tzv. akruálního principu) významným způsobem přispívá použití účtů časového rozlišení.
Metodu časového rozlišení nepoužije účetní jednotka v případě, pokud náklady na získání informace převýší přínosy plynoucí z této informace a tato informace se nepovažuje za významnou (viz § 69 odst. 3 vyhlášky č. 410/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Některé vybrané účetní jednotky budou při používání účtů časového rozlišení v postupech účtování postupovat podle níže uvedeného přehledu.
1.1 Náklady a výnosy se zachycují v účetnictví podle těchto zásad:
a) náklady a výnosy se účtují zásadně do období, s nímž časově a věcně souvisejí,
b) opravy nákladů nebo výnosů předcházejících účetních období, které nejsou významné v souladu s § 26 odst. 2 písm. d) vyhlášky č. 410/2009 Sb., se zachycují na položkách nákladů a výnosů, kterých se týkají,
c) náhrady vynaložených nákladů předcházejících účetních období se zachycují do výnosů běžného účetního období,
d) náklady a výdaje, které se týkají následujících účetních období, je nutno časově rozlišit ve formě