Jaroslava Svobodová
NahoruPojem
Účtový rozvrh je základním normativním číselníkem informačního systému – účetnictví, který umožňuje příspěvkové organizaci (dále jen "PO"):
-
nadefinovat pro pořizování účetních zápisů o vlastních účetních operacích vstupní systém analytických účtů,
-
rozčlenění analytických účtů v souladu se směrnou účtovou osnovou vymezenou zákonem č. 563/1991 Sb. (dále jen "zákon"), vyhláškou č. 410/2009 Sb. (dále jen "vyhláška") a ČÚS tak, aby zejména:
- vyhovovalo finančnímu řízení PO s ohledem na dodržování ukazatelů rozpočtu,
- plnilo požadavky pro výkaznictví ve vztahu ke zřizovateli,
- napomáhalo procesům vnitřní kontroly zejména ve vztahu ke kontrole hospodářských operací a nakládání s majetkem PO,
- v případě nákladů a výnosů umožňovalo bezchybné zjištění základu daně z příjmů,
- umožňovalo sledování účetních případů mimo rozvahové a výsledkové účty v knize podrozvahových účtů s cílem možnosti sestavení Přílohy č. 5 k vyhlášce; příloha je povinnou součástí účetní závěrky,
-
v účetním software po zapracování příslušných programových definic, automatizované zpracování účetních operací, při současné sumarizaci dat do syntetických účtů směrné účtové osnovy s cílem automatického přenosu sumarizovaných hodnot do položek Rozvahy, Výkazu zisku a ztráty, a případně také příslušných Příloh.
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 4 ZoÚ (účtový rozvrh = účetní záznam v účetnictví)
-
§ 13 odst. 3 ZoÚ (účetní jednotky nesmějí zřizovat účty mimo účtový rozvrh a účetní knihy)
-
§ 14 ZoÚ zejména odst. 2 a 3 (vymezení pojmů směrná účtová osnova a účtový rozvrh)
-
§ 31 ZoÚ (úschova účetních záznamů)
-
Vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky
-
České účetní standardy pro některé vybrané účetní jednotky
NahoruZákladní účetní postupy
Právními předpisy k účetnictví vymezená směrná účtová osnova je závazná. Směrná účtová osnova obsahuje způsob uspořádání a označování účtových tříd, popřípadě účtových skupin nebo i syntetických účtů, s jejichž pomocí PO účtuje o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv (rozvahové účty), o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření (výsledkové účty).
Směrná účtová osnova vymezená v příloze č. 7 k vyhlášce pro PO určuje též označení a uspořádání podrozvahových účtů. Plné znění směrné účtové osnovy pro vybrané účetní jednotky bylo vydáno v Příloze č. 7 k vyhlášce.
Uspořádání syntetických účtů je stanoveno tak, aby umožňovalo sestavení účetní závěrky.
Druhy účtů
Účet = položka ve směrné účtové osnově (účtovém rozvrhu) sloužící k provádění účetních zápisů v účetních knihách.
Účty syntetické tvoří Směrnou účtovou osnovu. Jsou závazné. PO nemůže zřizovat další syntetické účty. Slouží jako sumarizační položky k účetním záznamům zaúčtovaným na analytických účtech k příslušnému účtu syntetickému. Konečný zůstatek syntetického účtu se převádí v korunovém vyjádření do příslušné položky účetního výkazu takto:
- rozvahové účty do položek aktiv a pasiv v Rozvaze (bilanci); říká se jim též bilanční účty,
- výsledkové účty do položek nákladů a výnosů ve Výkazu zisku a ztrát,
- podrozvahové účty do položek v Příloze č. 5 účetní závěrky.
Účty analytické stanoví PO vnitřním předpisem v účtovém rozvrhu podle zásad stanovených ve standardu č. 701. Analytické účty lze zřizovat pouze v rámci příslušných účtů syntetických, vymezených ve Směrné účtové osnově.
Označování účtů ve směrné účtové osnově
Účty rozvahové (obsaženy v Rozvaze /bilanci/)
Účty výsledkové (obsaženy ve Výkazu zisku a ztráty)
Zásada podvojnosti
Zásada podvojnosti spočívá na principu matematické rovnice, kdy zápis provedený na straně jedné se provede souběžně na straně druhé jiného účtu (například Má dáti 211 / Dal 602, Dal 916 aj.)
Zásada bilanční rovnováhy
Zásada bilanční rovnováhy je závazně stanovena v § 4 odst. 10 vyhlášky č. 410/2009 Sb. Při sestavení rozvahy by mělo platit, že celková suma aktiv se rovná celkové sumě pasiv.
Zásada bilanční kontinuity k 31. 12. b. r. → k 1. 1. násl. roku
konečné zůstatky účtů aktiv a pasiv = počáteční stavy účtů aktiv a pasiv
Zásada bilanční kontinuity zajišťuje, že hodnota položek brutto aktiv snížená o položky korekce, tj. netto aktiva k 31. 12. k 31. 12. jednoho roku, se rovná hodnotě položek netto aktiv k 1. 1. roku následujícího. Obdobně to platí i v případě pasiv. Zásada bilanční kontinuity by měla být respektována i v případě mezitímních účetních závěrek sestavovaných v souladu se zákonem o účetnictví, ovšem s tím, že PO účetní knihy k okamžiku sestavní mezitímní účetní závěrky neuzavírá.
Z uvedené zásady se v praxi PO mohou vyskytnout výjimky a to z důvodu zejména:
pokud dochází k realizaci na přechodu mezi dvěma účetními obdobími.
Analytické účty
Obratovou předvahu sestavuje PO za účelem zjištění konečných zůstatků analytických účtů a následně též účtů syntetických. Konečné zůstatky syntetických účtů jsou vykázány v příslušných položkách k okamžiku sestavení účetní závěrky. PO uzavírá účty a účetní knihy k rozvahovému dni 31. 12. b. r. (Při sestavování mezitímní účetní závěrky ve smyslu § 19 odst. 3 ZoÚ PO účetní knihy neuzavírá.)
Obratová předvaha slouží rovněž jako kontrolní systém pro ověření pravidla "podvojnosti" účetních zápisů v účetních knihách.
Zjištění obratů stran MD a D
Zjištění obratů stran Má dáti a Dal účtů (obraty na účtech se zjišťují s pomocí tzv. obratové předvahy)
Sestavení obratové předvahy umožňuje kontrolu dodržení zásady podvojnosti, tj. že každý zápis byl správně zaúčtován na správné strany.
Zjištění konečných zůstatků
Vztah mezi rozvahou a výkazem zisku a ztráty
Účetní záznamy
Mezi účetní záznamy se řadí mj. také účetní doklady, účetní knihy a účetní závěrka.
Účetní knihy pro účetnictví (rozumí se podvojné) definuje § 13 ZoÚ:
Omezený rozsah používání účetních knih pro účetní jednotky účtující ve zjednodušeném rozsahu stanovuje § 13a ZoÚ. Ve zjednodušeném rozsahu vedou PO způsobem dle § 9 vyhlášky č. 410/2009 Sb. Účetnictví ve zjednodušeném rozsahu mohou vést pouze PO, vyjmenované v § 9 odst. 3 ZoÚ.
Do účetních knih zaznamenává PO účetní zápisy s pomocí účtů vymezených Směrnou účtovou osnovou a v návaznosti na ní též Účtovým rozvrhem.
Účtový rozvrh sestavuje PO pro každé účetní období. Během účetního období může PO přidávat do Účtového rozvrhu další syntetické, analytické a podrozvahové účty podle svých potřeb. Pokud na některých účtech bylo během účetního období již účtováno, není možné tyto účty rušit. Zrušením účtu v Účtovém rozvrhu, zejména v případě automatizovaného zpracování dat, by došlo ke ztrátě peněžních hodnot již zaúčtovaných. Následkem toho by došlo k narušení korektnosti obratů na účtech a v konečném důsledku též k nesprávnému…