Blažena Petrlíková
NahoruSdružování osob
Na základě svobody sdružování zaručené zákonem [zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a Listiny základních práv a svobod, zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ")] se mohou občané svobodně sdružovat pro účely prosazování svých sociálních nebo jiných práv, s výjimkou sdružování se v politických stranách a politických hnutích, k výdělečné činnosti nebo k zajištění řádného výkonu určitých povolání, s výjimkou sdružování za účelem víry a náboženského vyznání.
Poznámka:
Sdružování osob stejného politického přesvědčení upravuje zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, sdružování osob stejného náboženského vyznání upravuje zákon č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů.
Provozování výdělečné činnosti fyzických osob je upraveno zejména zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, případně jinými právními předpisy upravujícími výdělečnou činnost, např. činnost advokátů, znalců, auditorů, daňových poradců aj.
Tři fyzické osoby se rozhodnou založit spolek (§ 2014 NOZ). Do návrhu stanov uvedou jako hlavní předmět činnosti provozování diskotéky. Součástí provozu bude také podávání občerstvení návštěvníkům. Hlavním předmětem příjmů by měly být příjmy ze vstupného a z prodeje občerstvení a případně také členské příspěvky. Takový spolek by nemělo být možné zapsat do registru, neboť jako hlavní předmět činnosti je navrhováno provozování výdělečné činnosti (podnikání), viz definice živnosti v § 2 zákona č. 455/1991 Sb.
NahoruZaložení spolku od 1. 1. 2014
Spolek mohou založit tři osoby splňující podmínky vymezené občanským zákoníkem (viz zejména obecná ustanovení o právnických osobách, § 118 a násl. NOZ).
NahoruStanovy
Stanovy podle nové právní úpravy provedené občanským zákoníkem od 1. 1. 2014 musejí obsahovat nejméně tyto údaje:
- název a sídlo spolku,
- účel spolku,
- práva a povinnosti členů vůči spolku, popřípadě určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat,
- určení statutárního orgánu.
Ve stanovách mohou zakládající osoby upravit též vznik pobočných spolků (§ 228 až § 231 NOZ). Stanovy mohou určit, jakým způsobem se pobočný spolek zakládá a který orgán rozhoduje o založení, zrušení nebo přeměně pobočného spolku. Stanovy upravují práva a povinnosti členů spolku. Stanovy se ve dvojím vyhotovení připojují k písemnému návrhu na registraci. Stanovy musejí být uloženy v úplném znění v sídle spolku.
NahoruRegistrace spolku od 1. 1. 2014
Spolky se zapisují do veřejného rejstříku právnických osob způsobem podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, ve znění pozdějších předpisů). Do veřejného rejstříku se o právnické osobě zapíše alespoň den jejího vzniku, den jejího zrušení s uvedením právního důvodu a den jejího zániku, jakož i její název, adresa sídla a předmět činnosti, jméno a adresa bydliště nebo sídla každého člena statutárního orgánu spolu s uvedením způsobu, jakým tento orgán právnickou osobu zastupuje, a údajů o dni vzniku nebo zániku jejich funkce.
Spolek vzniká zápisem do veřejného rejstříku. Tímto okamžikem se spolek stává současně účetní jednotkou ve smyslu zákona o účetnictví. Spolek vede jednoduché účetnictví nebo účetnictví (rozumí se podvojné).
Den vzniku spolku by neměl být zaměňován s okamžikem založení spolku. Spolek je založen buď rozhodnutím svolané první schůze, nebo okamžikem, kdy byl vysloven souhlas s obsahem stanov tří zakládajících osob. Zakladatelskou listinou jsou schválené stanovy. Dokladem o vzniku spolku je výpis z veřejného rejstříku s vyznačením data právní účinnosti zápisu do příslušného rejstříku.
NahoruOsvobození od soudních poplatků
Podle platného zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích [§ 11 odst. 1 písm. k)], je od poplatku osvobozeno…