5.2.7.4
Dlouhodobý finanční majetek u státních příspěvkových organizací
Ing. Olga Hanzlová
NahoruVymezení složek dlouhodobého finančního majetku
Dlouhodobý finanční majetek
Dlouhodobý finanční majetek představují účty v rozvaze v aktivech A.III a jsou to majetkové účasti v osobách s rozhodujícím i podstatným vlivem, dluhové cenné papíry, dlouhodobé půjčky, termínované vklady, a to vše s dobou platnosti delší než jeden rok, což je 12 po sobě následujících měsíců.
Majetkové cenné papíry
Majetkové cenné papíry jsou akcie a podílové listy, které účetní jednotka vložila do kapitálových společností, kde bude uplatňovat rozhodovací práva. Má-li v držení více než 50% podíl na vlastním jmění kapitálové společnosti, vystupuje jako rozhodující vlastník.
Tyto cenné papíry bude účetně zachycovat na účtu:
061 – Majetkové účasti v osobách s rozhodujícím vlivem. – podíl na vlastním jmění kapitálové společnosti je více než 50 %
062 – Majetkové účasti v osobách s podstatným vlivem, majetkový podíl je 20–50 % vlastního kapitálu
Držení akcií a dalších majetkových cenných papírů ve společnostech, kde je účetní jednotka menšinovým vlastníkem, (pod hodnotu 20 %), bude účetně zachyceno na účtu:
069 – Ostatní dlouhodobý finanční majetek
Dlužné cenné papíry
Dlužné cenné papíry jsou např. obligace a dluhopisy. Pokud je bude účetní jednotka držet do splatnosti, pak se zachycují na účtu 063 – Ostatní dlouhodobý finanční majetek. Kdyby byly určeny k obchodování, pak patří do kategorie krátkodobého finančního majetku na účtech:
251 – Majetkové cenné papíry k obchodování
253 – Dluhové cenné papíry k obchodování
256 – Jiné cenné papíry
Ve skupině 06 jsou ještě účty pro dlouhodobé poskytnuté půjčky, které se sledují na účtu: 067 – Dlouhodobé půjčky a k nim jsou přiřazeny účty:
068 – Termínované vklady dlouhodobé
069 – Ostatní dlouhodobý finanční majetek
Dlouhodobý charakter má tento majetek v případě, že je držen dobu delší než jeden rok. Krátkodobý finanční majetek je držen za účelem obchodování, předpoklad držení je doba kratší než jeden rok a účtuje se o něm ve skupině 25. Jsou to opět účty 251 – Majetkové cenné papíry k obchodování, 253 – Dluhové cenné papíry k obchodování a 256 – Jiné cenné papíry.
Zařazení do DFM
O zařazení finančního majetku do skupiny dlouhodobého majetku nebo naopak mezi majetek krátkodobý rozhoduje původní záměr účetní jednotky. To znamená, že krátkodobý majetek, který byl za tímto účelem pořízen, není zapotřebí přeúčtovat na účty 069 nebo 063, 067 v případě, že od jeho pořízení uplynula doba delší než jeden rok. Platí to i opačně. Krátkodobý majetek, který se nepodařilo realizovat do jednoho roku, se nepřevádí na účty skupiny 06.
Oceňování DFM
Dlouhodobý finanční majetek se oceňuje pořizovacími cenami, pro jejichž zjištění je k dispozici účet 043 – Pořizovaný dlouhodobý finanční majetek. Do pořizovací ceny vstupují i související náklady, například poplatky makléřům, poradcům a burzovní poplatky. Do pořizovací ceny však nevstupují úroky z úvěru, z něhož účetní jednotka pořídila finanční majetek, ani náklady spojené s držbou cenného papíru nebo podílu.
§ 27 ZoÚ stanoví, aby se cenné papíry ke dni účetní závěrky oceňovaly reálnou hodnotou. Výjimkou jsou cenné papíry držené do splatnosti, cenné papíry představující účast s rozhodujícím nebo podstatným vlivem a cenné papíry emitované účetní jednotkou. U těchto cenných papírů připadá v úvahu ocenění ekvivalencí, tj. přijatelný odhad tržní hodnoty [ § 27 odst. 3 písm. b) ZoÚ ].
Reálná hodnota
Reálnou hodnotu představuje tržní cena, která je vyhlášena na tuzemské nebo zahraniční burze nebo na jiném veřejném trhu. Pro ocenění reálnou hodnotou se použije cena, která je vyhlášena na trhu s cennými papíry v okamžiku, který se nejvíce blíží okamžiku sestavení účetní závěrky. Toto pravidlo se tedy uplatní u všech obchodovatelných cenných papírů, ať se v případě účetní jednotky jedná o krátkodobý finanční majetek nebo o cenné papíry účtované na účtech 069.
Omezení v…